خانه / خانوادگی / رابطه جنسی در افراد نابینا

رابطه جنسی در افراد نابینا

رابطه جنسی در افراد نابینا

روابط جنسی و سکس در زندگی زناشویی، یکی از اصول اساسی و ضروری است. روابط جنسی در افراد نابینا دارای محدودیت‌ها و شرایطی خاص می‌باشد. زنان و مردان نابینا، مانند افراد دیگر ازدواج می‌کنند، زندگی مشترک تشکیل می‌دهند و باید نیازهای جنسی‌شان را رفع کنند. روش برقراری رابطه جنسی در زنان و مردان نابینا با سایر انسان‌ها تفاوت دارد و باید تحت آموزش‌های ویژه‌ای قرار بگیرند. در ادامه مقاله به توضیحاتی در این زمینه خواهیم پرداخت.

روابط جنسی در نابینایان

افرادی که دارای ناتوانی‌های جسمی و نابینایی هستند معمولا در برقراری روابط با دیگران و درک احساسات، دچار مشکل هستند. مشکلات افرادی که نواقص ذهنی یا جسمانی دارند به سن وقوع مشکل، شدت و نوع آن مشکل وابسته است. برای مثال ظهور مشکلات بینایی در سنین نوجوانی تاثیرهای متفاوت و پیچیده‌تری بر روی افراد خواهد داشت. مشکلات بینایی می‌تواند تاثیر به‌سزایی در روابط جنسی و زناشویی داشته باشد.

آموزش روابط جنسی در افراد نابینا

برای داشتن یک رابطه جنسی سالم و خوب، داشتن دانش اولیه درباره جهت گیری جنسی، هویت جنسی و فیزیولوژی بدن در فرد بسیار مهم است. افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند، به دلیل مشکلات پیچیده خود، اطلاعات و دانش کمی در این حوزه‌ها خواهند داشت.به همین دلیل اختلالات جنسی و مشکلاتی از این دست، در این افراد بسیار شایع است.

بهتر است که دوره‌هایی برای آموزش‌های صحیح و برنامه‌ریزی‌های خاص در نهادهای مرتبط برگزار شود تا افراد نابینا را برای داشتن روابط احساسی، هیجانی و عاطفی آماده کرد و زمینه را برای سازگاری با شرایط و محیط جدید فراهم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افراد نابینا کلیک کنید.

عوامل موثر بر روابط جنسی در افراد نابینا

احساس نزدیکی

تمایل متقابل

درک شباهت‌ها

شایستگی‌ها و جذابیت‌های فیزیکی و جنسی شریک زندگی

همه این مسائل تحت تاثیر ناتوانی و مشکل بینایی افراد قرار می‌گیرند و وجود مسائل و مشکل‌هایی که از موارد ذکر شده نشأت می‌گیرند، می‌توانند موجب دور شدن زوجین از یکدیگر به دلیل ویژگی‌های شخصی شود. مطالعه‌های زیادی درباره مشکلات جنسی افراد نابینا صورت گرفته است و به شکل عمده روی دانش جنسی، آموزش جنسی، باورها و رفتار جنسی این افراد که به نوعی تحت تاثیر این وضعیت قراردارند، تمرکز دارد.

مشکلات برقراری روابط جنسی در افراد نابینا

به صورت کلی مردانی که دارای مشکلات بینایی هستند، نسبت به زنانی که نابینا هستند مشکلات جنسی بیشتری دارند. درست است که این افراد دانش کلی و اطلاعات کمتری درباره رابطه جنسی و سکس دارند، اما ناتوانی آن‌ها در برقراری رابطه جنسی بصری با همسر خود باعث می‌شود تا آن‌ها اطلاع کمتری درباره جاذبه‌های جنسی یکدیگر داشته باشند. آن‌ها به دلیل درک نکردن هیجان‌ها و عواطف از طریق چشم، نمی‌توانند پاسخ مناسبی با نیازها و تقاضاهای جنسی همسر خود بدهند.

این مورد موجب کم شدن روابط جنسی در زندگی زناشویی و همچنین کاهش رضایتمندی جنسی طرفین می‌شود. ابتلا به اختلالات جنسی دیگر مانند نرسیدن به ارگاسم و کاهش میل جنسی از دیگر عوارض این مسئله است. در پی سرکوب نیازها و امیال جنسی، افراد نابینا ممکن است دچار افسردگی، اضطراب، کاهش عزت نفس و سایر اختلالات جنسی ثانویه شوند.

برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

راهکار

مطالعات اخیر بر روی زنان و مردان نابینا و کم بینا که از مشکلات جنسی رنج می‌بردند نشان داده است که با تمرکز بر آموزش به این افراد و همسر آن‌ها، به میزان قابل توجهی می‌توان از اختلالات جنسی و نارضایتی این افراد کم کرد.

همچنین آموزش مهارت‌های مختلف مثل اعتماد به نفس، عزت نفس و تقویت سایر حواس مثل لامسه، شنوایی و بویایی در راستای تقویت و افزایش رابطه جنسی به ارتقای کارکرد آن‌ها کمک می‌کند.

کشف بیماری‌های ثانویه جنسی یا سایر اختلالات مانند افسردگی و اضطراب، تشخیص و درمان آن‌ها می‌تواند کیفیت رابطه جنسی آن‌ها را بالا برده، از مشکلات زناشویی پیشگیری کرده و زمینه لازم برای ارتقای سلامت در این افراد را فراهم کرد.

درباره‌ی Free

همچنین ببینید

نسرین محمودخانی کارشناس اتاق عمل فوت شده در حادثه کلینیک سینا اطهر که بود عکس

به گزارش هات فاز نیوز ، شامگاه 10 تیر ماه سال 1399 شمسی به دلیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =